Людство своєю життєдіяльністю постійно продукує сміття. З кожним роком його кількість зростає, разом зі зростанням динаміки споживання, збільшенням пакувальних матеріалів і заповненням складів і полігонів для зберігання відходів. Не дивно, що виникає гостра необхідність якось боротися зі сміттям, бажано з вигодою. Один з варіантів – це вироблення енергії при спалюванні відходів на сміттєспалювальних заводах. Незважаючи на думки противників, ця технологія працює вже сьогодні, і цілком успішно.
Як отримують енергію з відходів життєдіяльності
В більшості своїй сміття – це органічні відходи, за винятком скла, металу і деякого будівельного сміття. А оскільки органіка може горіти, саме спалювання відходів є одним із способів переробки. Пластик, папір, харчові відходи, деревина, текстиль – все це можна спалити, попутно отримавши чималу кількість енергії. Крім енергії, залишається також шлак і зола, які можна використовувати (з деякими обмеженнями і застереженнями) у сільському господарстві в якості добрива.
На підставі цього принципу перші сміттєспалювальні заводи почали будувати ще в 50-х роках минулого століття. тоді вони були експериментальними, громіздкими і малоефективними. Згодом з’явилися більш продуктивні підприємства, потужні печі, які дозволяли спалювати набагато більше сміття за короткий час і акумулювати більшість виробленої енергії. Сьогодні сміттєспалювальні заводи можна зустріти по всьому світу, причому зустрічаються вони частіше, ніж інші підприємства з переробки відходів.
Энергия из мусора: перспективная технология переработки отходов Наука
Взагалі, що виробляється при спалюванні відходів енергія – це побічний продукт, на який не відразу звернули увагу, адже основною метою було переробляти сміття. Але коли провели розрахунки, виявилось, що багато відходи – це висококалорійне паливо, що дозволяє отримувати кількість теплоти, порівнянне з спалюванням вугілля. Так, 1 тонна твердого сміття дозволяє отримати до 600-700 кВт електроенергії, а також 2-3 Гкал теплової енергії. При тому, що сировина абсолютно безкоштовна, вартість отримання такої енергії мінімальна, і заводи окупаються за короткий час.
Спалювати – не єдиний варіант
Незважаючи на економічну ефективність спалювання відходів – не самий екологічно чистий спосіб їх переробки. При горінні сміття (особливо пластиків) виділяється значна кількість шкідливих речовин, що отруюють повітря навколо. Звичайно, в сучасних фабриках встановлені спеціальні скрубери і фільтри, які вловлюють шкідливі гази, але повністю впоратися з проблемою вони не можуть.
Рішення підказали біологи: замість спалювання сміття компостують у спеціальних реакторах із застосуванням особливих штамів мікроорганізмів. За короткий час ті розкладають відходи, попутно виділяючи велику кількість теплової енергії, а продуктами їх життєдіяльності є біогаз і компост. Біогаз може служити заміною природного газу, а компост успішно застосовується аграріями для підвищення родючості ґрунту.
Проблема переробки сміття – глобальний виклик людству, але завдяки сучасним технологіям не тільки вдається домогтися успішного рішення цієї задачі, але і отримати додаткову вигоду у вигляді практично безкоштовної енергії.

попередня статтяМій друг обїжджав новенький range rover на парковці і злегка зачепив своїм дзеркалом дзеркало джипа
наступна статтяЩо тут відбувається?!